-
Druh jídla
například: Polévka
-
Typ kuchyně
například: Asijská …
-
Typ strávníka
například: Děti
-
Sezóna/Příležitost
například: Svačinka
například: Polévka
například: Asijská …
například: Děti
například: Svačinka
Klasická česká kuchyně potěší pokaždé, když je udělaná poctivě. Na znojemskou pečeni si maso zaslouží dobře prošpikovat, aby bylo šťavnaté. Zkuste tentokrát se slaninou protáhnout i nakládanou okurku. S naší školou špikování (viz TIP) to zvládnete hravě.
Maso na pečeni je lepší prošpikovat, aby bylo šťavnatější. Operte ho, osušte a dobře posolte. Slaninu nakrájejte na proužky a pomocí špikovací jehly protáhněte masem. Stejně postupujte i s podélně nakrájenou jednou kyselou okurkou.
Upečené maso vyjměte z kastrolu a uchovejte teplé. K výpeku dolijte zbylý vývar a zašlehejte hladkou mouku. Za stálého míchání přiveďte k varu a nechte krátce povařit. V této fázi můžete omáčku propasírovat, aby byla hladká. Nakonec do ní přidejte na kostičky nakrájenou nakládanou okurku a nechte prohřát.
Cibuli nakrájejte na drobné kostičky a zpěňte na rozpuštěném sádle. Pak zprudka ze všech stran opečte prošpikované maso, aby se zatáhlo. Podlijte 200 ml vývaru a přiklopené duste v troubě doměkka při teplotě 180 °C. Trvá to podle typu masa zhruba 90 minut. Podle potřeby podlévejte vývarem.
Na knedlíky si nejdřív připravte dvě větší mísy. Oddělte žloutky od bílků a v jedné míse ušlehejte z bílků tuhý sníh. Ve druhé smíchejte řídké těsto z mouky, soli, mléka a žloutků. Pak zamíchejte pokrájenou housku a nakonec zlehka zapracujte sníh z bílků.
Čtyři rovné hrnky vymastěte nejlépe sádlem, ale funguje i olej. Těsto naplňte zhruba do 3/4. Pak hrnky postavte do kastrolu, ale pozor! ‒ voda nesmí sahat výš než k uchům hrnků. Přikryjte poklicí a vařte 25 minut.
Je naprosto v pořádku, že se během vaření knedlíky nafouknou. Nadýchaná čepice po chvilce zase poklesne. Uvařené knedlíky vyklopte z hrnku do kráječe, nebo je nakrájejte nití.
Pečeni nakrájejte na plátky, přelijte omáčkou a podávejte s knedlíky.
TIP!
Škola špikování – postupujte vždy po směru vláken v mase. Použijte špikovací jehlu, ale pokud ji nemáte, vystačíte si s ostrým tenkým nožem. Udělejte do masa díry a otáčením nože je postupně rozšiřte. Potom si pomozte i prstem a vsuňte do mezery slaninové klínky.